BORDÁS PÉTER
A BORD Építész Stúdió 2006-ban alakult azzal a céllal, hogy időtálló karakterrel rendelkező, inspiratív helyeket hozzon létre- budapesti székhelye mellett Debrecenben és Zürichben is működtet irodát. Bordás Péter különböző léptékű és funkciójú beruházások építészeti tervezésével foglalkozik a környezettudatos és fenntartható tervezés jegyében. Megépült munkáiban nem húz éles határt a belső és a külső tér között, így a táj és az épület egyetlen kompozíciót alkot. A természetes fénnyel átjárt enteriőrjei, inspiráló térélményt és dinamikus megjelenést jelentenek épületeiben. Művei illeszkednek természetes környezetünkhöz tiszteletben tartva a múlt emlékeit, ugyanakkor egyedi kortárs alkotások. Lakóházai és apartmanházai mellett a teljesség igénye nélkül példaként említve a Tokaj Aktív Turisztikai Központot, a Debreceni és Aquaticum strandfürdőt, Nagyerdei stadiont, Holdvölgy borászatot, BudaPrés Cider üzemet, Sauska borászatot és a debreceni nemzetközi iskolát.
Akárcsak a nagy elődök ő is követi és hangsúlyozza a funkcionalitás fontosságát, miközben elismeri az építészet, a pszichológia és az esztétika elválaszthatatlan kapcsolatát. Hitvallása szerint az épületek nem csupán funkcionális struktúrák, hanem olyan művészeti alkotások, amelyek befolyásolják az emberek hangulatát és érzelmeit.
Bordás hisz abban, hogy az építészet egyik legfontosabb szerepe a közösségépítés, az általa tervezett helyek emberi kapcsolatokat építenek, és elősegítik a párbeszédet, hozzájárulva egy egymást elfogadó és támogató társadalom kialakításához.
2017-ben jelentős kezdeményezést tett az építészeti közösség felé, a DECODE Díj megalapításával. Ez a rangos díj elismeri és ünnepli az építészeti kiválóságot és innovációt. Bordás Péter ezzel egy időben megalapította a DECODE Kortárs Építészeti és Művészeti Alapítványt is. Ez az alapítvány platformként szolgál tehetséges fiatal művészek munkáinak bemutatására és összefogásra különböző művészeti területeken.
DÉNES GYÖRGY
Dénes György szentendrei műtermében különböző léptékű és funkciójú épületek tervezésével, műemlékfelújítással, belsőépítészettel foglalkozik a kétezres évek óta. A számos rangos szakmai díjjal elismert családi házai közül kiemelendő a tervezői ars poeticáját összefoglaló, a régi és az új egyensúlyában fogant balatonhenyei nyaraló, amely a megtartva megújítás gondolatiságának kiváló, az Év Háza pályázat fődíját is elnyerő példája. Tervezői praxisának egyik fő profilja az oktatási- és nevelési (iskola, óvoda, bölcsőde, gyermektábor) intézmények tervezése, amelyek közül a balatonfenyvesi gyermektábor 2020-ban egyéni Pro Architectura díjban részesült. A déli part hangulatát hirdető épület egyszerre jeleníti meg a hely szellemiségét, a hagyomány tiszteletét és korunk hangját. Társtervezőként jegyzi a megosztott Pro Architectura díjat elnyerő hatvani buszpályaudvart.
Az építészet valamennyi szegmensének aktív résztvevője: a közösséget szolgálta Budakeszi, s szolgálja Verőce főépítészeként, Szentendre és Budapest II. kerület tervtanácsának tagjaként. Az értékmentő és értékteremtő építészeti és főépítészeti tevékenységében fontos számára az épített környezet iránti felelősségvállalás: mintegy tizennyolc szemléletformáló erejű Településképi illetve Tájegységi Arculati Kézikönyv társszerzője. A szakmai közéletnek a Szentendrei Építész Egylet helyettes vezetőjeként, valamint az MMA közgyűlési képviselőjeként elhivatott tagja. Mindemellett az építészeti fotó, mint autonóm művészeti műfaj ismert képviselője, számos kiállítás- és életműkiállítás, építész monográfia, művészeti album, valamint hazai és nemzetközi publikáció őrzi keze nyomát, egyéni látásmódját.
Mértékadó építészete társadalmi és kulturális felelőségvállalással teljes, egyszerre szolgálja a korszellemet és a helyidentitás megtartás épített környezetét.
DR. KRÄHLING JÁNOS
Krähling János építész, építészettörténész 35 éve kutat és oktat a Műegyetem Építészettörténeti és Műemléki Tanszékén, 13 éve vezeti a tanszéket.
Legfontosabb tudományos tevékenysége a történeti épületkutatás (Building Archeology, Bauforschung) – a történeti épületek megismerésére irányuló kutatás. Kiemelkedő szerepet vállalt e módszertan magyarországi bevezetésében, amely a BME „Történeti épületkutató műhely” létrehozásával, számos diákköri és sikeres doktori kutatás alapját képezte. Iskolateremtő munkásságát nyolc sikeresen végzett doktori hallgatója jelzi, többségük a magyar építészetjelentős kutatói és oktatói lettek.
Alapelve, hogy a leendő építészek számára az építészettörténet és a hozzá szorosan kötődő épületkutatás oktatásának a minőségét az épület történeti szerkezeti valójának elmélyült megismerése teszi meggyőzővé, inspirálóvá, hitelessé.
A történeti Magyarország szakrális építészeti örökségének – több mint 200 templomépületnek felmérése és kutatása – sok esetben építészhallgatók bevonásával -, jelenti életművének fontos vonulatát. E munkának eredményeit az evangélikus templomépítészet monografikus feldolgozásához fontos két –társszerzőkkel írt - könyve mutatja be.
Kiemelkedő kutatási eredménye a fertődi marionettszínház, víztorony és narancsház együttesének építészettörténeti dokumentálása, elemzése és a barokk színpadtér elvi rekonstrukciója, amelyet kutatócsoport vezetőjeként, régészek közreműködésével végzett el.
Az építészettörténeti és műemléki kutatás mellett több templom helyreállítását tervezte meg. Az új épületek között a budaörsi evangélikus templom az egyik legfontosabb munkája, amely nemzetközi és hazai kiállításokon is szerepelt, és nívódíjakkal ismerte el a szakma.
Harminc évet meghaladó, az egyetemes és magyar építészettörténet és elmélet területén, graduális és posztgraduális szinteken végzett oktatói, továbbá kutatási és ehhez társuló tervezési, valamint tudományszervezési területeken bizonyított kiváló munkája alapján méltán nyerte el a 2023. évi Ybl Miklós-díjat.